The School of Professional and Continuing Studies continued its tradition of honoring excellence among students, faculty and alumni during its annual SPCS Night celebration on May 8, 2019.

The School bestowed the following awards during the ceremony.

Student Academic Awards

  • Richard W. Leatherman, Sr., and Ida Mae Leatherman Mace Award: Travis Sparrow
  • U.S. Flag Bearer: Suzanne Herbst
  • University of Richmond Flag Bearer: Valerie Mooney
  • SPCS Banner Bearer: Thomas Dever

Jean H. Proffitt Student Service Award: Tyler Plantier

Annual Book Awards

Education

  • James W. Lanham Award for Excellence in Curriculum and Instruction: Carman Frayser
  • Catherine S. Fisher Award for Excellence in Educational Leadership: Gilma Beverley Steele

Human Resource Management

  • Steve Neal Book Award for Outstanding Undergraduate Achievement: Tyree Brown
  • Steve Neal Book Award for Outstanding Graduate Achievement: Ivan Cruz

Information Systems

  • George E. Christopher and George W. Swartz Memorial Book Award: Kimberly Davis-Evans

IT Management

  • McDonald Davis Jr. Book Award: Ernest Woodard

Liberal Arts

  • Kuehl Book Award in Recognition of Excellence in the Bachelor of Liberal Arts Program: Ebonee Henry
  • Daniel McDonald Roberts and Frances Taylor Roberts Master of Liberal Arts Memorial Book Award: Meriwether Gilmore

Nonprofit Studies

  • Louis J. Narduzzi Memorial Book Award: Elizabeth Buchholz

Paralegal Studies

  • William R. Marshall Jr. Memorial Book Award: Hannah Derricott

Teacher Licensure Program

  • Samuel E. Perry, Jr. and Nancy B. Perry Book Award (Grades K-6): Yael Fletcher
  • Ann C. Taylor Book Award (Grades 7-12): Kiana Bradford

Additional Awards and Honors

  • Elizabeth Spindler Scott Book Scholarship Award: Sarah Petty
  • Taylor Kie Cousins Award for Service to the University Community: Sheri Blume
  • Colonel (U.S.A., Ret.) Porcher L. Taylor, Jr., Ph.D. Book Award for Community Leadership: Justin Bartlett 
  • Joanita Bbaale Senoga Book Award in Recognition of Academic Excellence by a Student Whose Native Language is not English: Nadia Fedoruk
  • The Stratton and Peggy Almond Memorial Book Scholarship Awards
    • Christine McCoy (First Year)
    • Kelly Davis (Final Year)
  • Educational Leadership & Policy Studies Comprehensive Exams: Passing with Distinction
    • Jean Baker
    • Catherine Dillingham
    • Gregory Goujon
    • Valerie Mooney
    • Ashley Pride
    • Beverley Steele
  • 25 Year Service Medallions
    • George Hiller
    • Patricia Stohr-Hunt
    • Ellen Walk

Commencement Speakers

  • Student Speaker: Griffin Trau, ’17
  • Gibb Family Distinguished Alumni Award: Greg Mays, C’14, GC’18
  • Itzkowitz Family Distinguished Adjunct Faculty Award: April Greenan

Event Program